Πρόγραμμα Ψυχοκοινωνικής Υγείας: “ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ”

Στο σχολείο μας στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης και κατά τη διάρκεια του γ΄ τριμήνου πραγματοποιείται πρόγραμμα ψυχοκοινωνικής υγείας για την αντιμετώπιση της παιδικής επιθετικότητας, στις τάξεις: Δ1′, Β΄ και Α΄.

Το πρόγραμμα έχει τίτλο: “Το σπίτι των παιδιών” και εκπονείται από τη δασκάλα/Διευθύντρια Ευγενία Μιχαηλίδου, σε συνεργασία με την κοινωνική λειτουργό, Αλεξάνδρα Κουκουνασούλη.

Το “Σπίτι των παιδιών” επεξεργάζεται θέματα που συνδέονται με την παιδική επιθετικότητα και την πρόληψή της. Βασίζεται στη βιωματική προσέγγιση και χρησιμοποιεί δραστηριότητες ενεργητικής μάθησης.

Το σπίτι των παιδιών είναι ο κόσμος των παιδιών, στον οποίο τα  παιδιά είναι ελεύθερα να εκφραστούν, χωρίς την κριτική των ενηλίκων. Παράλληλα το σπίτι των παιδιών μπορεί να είναι και το σχολείο τους, εκεί που συναντιούνται μεταξύ τους, επικοινωνούν, παίζουν, καβγαδίζουν και κάποιες φορές πληγώνουν το ένα το άλλο.

1. ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ
  2. 29 5 2018 5 37 49 μμ